REGISTRACIJA:
Tel.: +370 37 202048; +370 644 22448
El. paštas: info@romuvosklinika.lt
Adresas: Rotušės a.23, Kaunas 
  APMOKĖTI UŽ KONSULTACIJĄ

Atostogauti ne atostogauti, kur padėti kablelį?

14 balandžio, 2021

Prieš keletą savaičių buvau paprašytas vienos verslo įmonių paruošti pranešimą, skatinantį darbuotojus atostogauti. Pradžioje užsakymas pasirodė keistas, tačiau labiau įsigilinęs į problemą, supratau jos svarbą.

Pirmiausia aptikau Blair Haitmann oficialiame Linkedin bloge 2020 m. liepą paskelbtą straipsnį, kuriame ji klausia, „Kodėl du trečdaliai profesionalų 2020 metais neplanuoja atostogauti?“.

Skaitydamas įvairius straipsnius radau keletą pagrindinių priežasčių. Tūkstantmečio kartai (angl. millennials), gimę 1981–1996 m., atostogos – tai kelionės. Daugeliui darbuotojų praleisti mokamas atostogas namuose atrodo kvaila. Jie tikisi, atostogomis pasinaudoti vėliau, kai suvaržymai bus mažesni, o tykančių pavojų sveikatai mažiau.

Visgi, Harvard business reviev, 2020 m., publikuotame tyrimo rezultatuose rašoma, kad atostogų praleidimas pakerta vieną svarbiausių veiksnių, lemiančių darbuotojų vidinę motyvaciją ir norą atkakliai dirbti. Be to, tyrimai rodo, neabejotiną atostogų praleidimo žalą sveikatai.

Pandemija yra susijusi su tokiais neigiamais faktoriais kaip perdegimas, nerimas, stresas, neapibrėžtumas ir pan. Kad juos sumažinti, mums būtina „atsijungti“.

Tipinis atostogų planas – kelionės, nakvynės viešbučiuose ir t.t. šiandien sunkiai įgyvendinamas. Pakeitus mąstymą – atostogos, tai laikas, kuomet mes atsijungiame nuo darbo. Tam užtenka uždaryti nešiojamąjį kompiuterį ir užsiimti bet kokia su darbu nesusijusia veikla. Šiuo atveju galime pasinaudoti DRAMMA modelio rekomendacijomis.

Vokietijoje atliktame ir 2020 m. publikuotame straipsnyje rekomenduojamas ilgalaikiais tyrimais pagrįstas pilnaverčio poilsio ir atsistatymo modelis, apimantis 6 psichologinius poreikius, lemiančius pasitenkinimą, optimalų funkcionavimą darbe, laisvalaikiu ir atostogų metu – DRAMMA (Detachment (Atsijungimas), Autonomy (Savivalda), Relaxation (Atsipalaidavimas), Mastery (Meistriškumas), Meaning (Prasmė), Affiliation (Emocinis ryšys su artimais žmonėmis).

Pabaigai su šypsena

2017 m. JAV atliktame tyrime „Project: Time Off“ buvo nustatyta, kad reguliariai atostogaujantys 11 ir/ar daugiau apmokamų atostogų dienų per metus darbuotojai, beveik dvigubai dažniau buvo premijuoti ar per pastaruosius trejus metus pakilo karjeros laiptais lyginant su tais, kurie atostogavo mažiau.

Mindaugas Jasulaitis

 

Apie autorių

Įrašyti atsiliepimą

*