REGISTRACIJA:
Tel.: +370 37 202048; +370 644 22448
El. paštas: info@romuvosklinika.lt
Adresas: Rotušės a.23, Kaunas 
  APMOKĖTI UŽ KONSULTACIJĄ

Z. Alseikienė: Įveikite operacijos baimę

22 balandžio, 2014

Chirurginė intervencija visada yra agresyvi ir jos metu pakenkiamas organizmo audinių vientisumas. Pacientų išgyvenimai, susiję su chirurgine operacija, dažnai negatyvūs: skausmas, baimė, pooperacinės komplikacijos. Tai sąlygoja išankstinį gana neigiamą požiūrį į šią medicinos sritį, kuris, deja, ne visada yra pagrįstas. Dauguma žmonių lenkia galvą prieš gydytojų meistriškumą ir žinias, bet jokiu būdu nenori atsidurti „po peiliu“, nors jį skalpelį valdo žymi ir patyrusi ranka. Deja, šiuolaikinė medicina dar yra tokio lygio, kad dalies susirgimų nepavyksta išgydyti konservatyviai, ir optimalus pasirinkimas jiems yra chirurginė operacija.

Mirties baimė

Dauguma žmogiškų baimių, tame tarpe operacijos baimė, iš esmės yra labai paprasta – baimė atsidurti gyvybei grėsmingoje situacijoje. Juo labiau, jei operacija yra atliekama su bendrine narkoze. Būdami nesąmoningoje būklėje, savo situacijos visiškai nekontroliuojame, ir tenka visapusiškai pasikliauti vien profesionalais. O netekti kontrolės daugumai žmonių yra labai baisu. Tokiu atveju vyrauja ne tiek pačios operacijos, kiek narkozės baimė. Paklauskite operuosiančio chirurgo, kokia yra mirties tikimybė tokios operacijos metu. Statistika (1 iš 100 ar net mažesnė) jus greičiausiai nuramins. Anesteziologui papasakokite, kaip pakėlėte ankstesnes narkozes, išvardinkite visus vartojamus vaistus, būtinai paminėkite, jei dabar ar praeityje piktnaudžiavote alkoholiu ar narkotikais, taip pat ar vartojate narkotinius analgetikus. Tai padės gydytojui geriau parinkti Jums tinkamą narkozę ir išvengti įvairių netikėtumų operacijos metu ir po jos. Išsakykite anesteziologui visas savo baimes dėl narkozės ir pagalvokite, ko norėtumėte jo paklausti. Dauguma gydytojų daugelio paprastų dalykų nepaaiškina kaip „savaime suprantamų“, tuo tarpu anksčiau panašioje situacijoje nebuvusiam pacientui tai gali būti nauja ir aktualu.

Skausmo baimė

Daug operacijų atliekama tikintis, kad po operacijos skausmas susilpnės ar praeis (pvz., stuburo išvaržos operacijos), bet daliai ligonių iki operacijos neskauda nieko. Chirurginis gyvų audinių pažeidimas natūraliai turi sukelti skausmą. Ypač skausmo bijomasi prieš stomatologines operacijas, o taip pat prieš operacijas, kurios bus atliekamos su daline nejautra. Tačiau šiuolaikinis pooperacinis nuskausminimas paprasčiausiai neleidžia išsivystyti stipriems skausmams: nuskausminantys vaistai suleidžiami dar kai skausmo nėra arba vos jam prasidėjus ir kartojami reguliariais laiko tarpais. Nepamirškite perspėti gydytojo jau prieš operaciją, jei netoleruojate kokių nors nuskausminančių vaistų. O svarbiausia – prisiminkite, kad operacinės žaizdos paprastai greit sugyja, ir greit po operacijos skausmui nebebus jokio pagrindo. Nekentėkite dėl skausmo baimės labiau nei dėl paties skausmo.

Pooperacinių komplikacijų baimė

Kiek laiko reikės praleisti pooperacinėje reabilitacijoje? Kiek laiko negalėsiu dirbti? Pagaliau – kaip jausiuosi ir funkcionuosiu (galėsiu vaikščioti, valgyti, kalbėti ir t.t.) po operacijos? Tai neramina daugelį prieš planines operacijas. Paklauskite apie visa tai savo gydytojo. Taip pat – kaip reikia pasiruošti operacijai, kad pooperacinis laikas praeitų kuo sklandžiau.

Yra specifinės operacijos – kai pašalinama moterims gimda, kiaušidės, krūtys, o vyrams – prostatos operacijos. Moterys baiminasi prarasti savo moteriškumą, patrauklumą, o vyrai – potenciją. Ar aš dar būsiu patrauklus savo partneriui? Tada iškyla baimė prarasti svarbius tarpasmeninius ryšius. Žinoma, ji tuo didesnė, kuo tie ryšiai silpnesni. Kadangi tokios operacijos dažnai yra atliekamos dėl esančių onkologinių susirgimų, savo moteriškos (vyriškos) rolės ir partnerio praradimo baimė kartais būna netgi didesnė už mirties baimę. Deja, dažnai ši baimė yra nepagrįsta. Pvz., moterys, kurių gimda pašalinta, to nejaučia pačios, nejaučia ir jų partneriai bei gali patirti orgazmą lygiai taip pat kaip ir anksčiau. Jei Jums reikalinga panaši operacija ir turite su ja susijusių baimių, pasidalinkite jomis su specialistu – Jūs nebūsite pirmas jo praktikoje su panašiomis baimėmis ir jis tikrai žinos ką patarti.

Pacientai, kuriems atliekamos operacijos atvirose kūno vietose (kaklo, veido srityje, kosmetologinės operacijos) dažnai bijo pooperacinių randų susidarymo. Iš vienos pusė, randas po operacijos yra neišvengiama būtinybė. Tačiau kita vertus, tuos randus galima padaryti kuo mažiau pastebimus. Tam šiuo metu jau egzistuoja įvairūs randus veikiantys metodai (lazeris, randų chirurginė plastika, tepalai)

Dar egzistuoja ir įvairios kitos, kartais net labai keistos su operacijomis susijusios baimės, pvz., baimė, kad operacijos metu bus paliktas svetimkūnis, kad personalas operacijos metu gali šaipytis iš operuojamojo. Šios baimės jau gali būti antrinės, skirtos atitraukti bijančiojo mintis nuo dar didesnės baimės, pvz., mirties baimės.

Pabaigai

Tikėkite būsimos operacijos veiksmingumu ir personalo profesionalumu. Juk placebas reikšmingas ir chirurgijoje. Tai iliustruoja toks pavyzdys. Krūtinės angina 1950 metais įprastai buvo gydoma vidinės krūtinės arterijos (paviršinės raumenis maitinančios kraujagyslės) perrišimu. Buvo manoma, kad šiuo atveju formuosis papildomos širdį maitinančios kraujagyslės ir sumažės išemija širdyje. Po šios operacijos net 90 procentų ligonių iš tikrųjų suretėdavo krūtinės anginos priepuolių. Tačiau pomirtinių tyrimų metu asmenims, kuriems buvo atlikta ši operacija, nebuvo randama jokių naujų kraujagyslių. Tai vertė suabejoti pripažintos operacijos veiksmingumu. Dėl to jauno Sietlo kardiologo Leonard Cobb iniciatyva atliktas placebu kontroliuojamas tyrimas: daliai ligonių operacija atlikta kaip įprasta, daliai jos metu atliktas įprastinis pjūvis, bet kraujagyslė neperrišta. Abiejose pacientų grupėse po operacijos stebėtas vienodas pagerėjimų dažnis, kas buvo vertinama skausmo sumažėjimu, geresne fizinio krūvio tolerancija, sumažėjusiu vaistų vartojimu, teigiamais poslinkiais EKG. Rezultatai nesiskyrė ir praėjus 6 mėnesiams po operacijos. Tai buvo netikėta, nes manyta, kad placebo poveikis geriausiu atveju yra trumpalaikis. Panašių pasakojimų tenka išgirsti iš daugelio chirurgų. Operacijos metu atvėrę pjūvį ir pamatę, kad auglys pernelyg išplitęs, jie paprasčiausiai užsiūdavo žaizdą. O pacientas, tikėdamas, kad operacija atlikta sėkmingai… pasveikdavo. Todėl visada tikėkitės geriausio – tai padidins operacijos sėkmę.

Gydytoja psichiatrė, psichoterapeutė Zita Alseikienė


Registracija internetu


Detalesnė informacija: info@romuvosklinika.lt arba telefonu: +370 644 22448

Įrašyti atsiliepimą

*