REGISTRACIJA:
Tel.: +370 37 202048; +370 644 22448
El. paštas: info@romuvosklinika.lt
Adresas: Rotušės a.23, Kaunas 
  APMOKĖTI UŽ KONSULTACIJĄ

M. Jasulaitis: Vyrų depresija – tai ne tik liūdnas veidas

liudesys melynas koreguotasDepresija, viena dažniausių XXI amžiaus ligų serga tiek vyrai, tiek moterys. Ar yra šios ligos skirtumų priklausomų nuo lyties?

Pagrindiniai depresijos požymiai, liūdesys ir nerimas, yra būdingi tiek moterims, tiek vyrams, tačiau pastarieji yra linkę daug mažiau linkę kalbėti apie savo emocinę būklę. Straipsnyje pateikti dažnesni vyrų depresijos požymiai ir patarimai galintys padėti lengviau ją atpažinti.

Susierzinimas, pyktis, priešiškumas

Reagavimas pykčiu yra vienas dažnesnių vyrų naudojamų būdų spręsti emocines problemas. Jausdami, kad praranda kontrolę sau ir aplinkai, vyrai tokiu būdu siekia ją išlaikyti. Tai gali pasireikšti pykčio proveržiais tiek šeimoje (dažnesni nei įprastai barniai su sutuoktiniu, sumažėjusi tolerancija vaikams, padidėjęs jautrumas buitinėms smulkmenoms ir pan.), tiek darbe (dažnesni konfliktai su bendradarbiais, audringesnis reagavimas į darbines problemas ir pan.). Kadangi depresija sukelia norą atsiriboti ir užsidaryti savyje, į šeimos ar draugų bandymus padėti grįžti į gyvenimą, vyrai dažniausiai reaguoja priešiškumu ar susierzinimu.

Piktnaudžiavimas svaigalais

Bandydami išspęsti emocines problemas, tačiau neišdrįsdami kreiptis pagalbos, vyrai dažnai griebiasi lengviausiai prieinamų būdų (alkoholio ar kitų svaigalų) joms sumažinti. Tyrimai rodo, kad 30-50 proc. nuo alkoholio priklausomų žmonių gali sirgti depresija. Dažnai priklausomybė ir depresija skatina viena kitą, ypač kai depresijai gydyti pasirenkamas alkoholis, pasižymintis šią ligą sustiprinančiomis savybėmis.

Kompulsinis seksualinis elgesys, išlaidavimas, lošimas, video žaidimai

Panašiai kaip ir vartojant svaigalus, emociškai intensyvus elgesys gali būti vyrų bandymas nesėkmingai įveikti emocines problemas.

Lėtiniai galvos, skrandžio ar nugaros skausmai

Dėl vyrų polinkio nutylėti savo emocines problemas ir kentėti tyliai jų depresija dažniau nei pas moteris pasireiškia fiziniais simptomais. Streso ir nerimo sukeltas stiprus, tačiau neatpažintas liūdesys gali pasireikšti fiziniu skausmu.

Seksualinės funkcijos sutrikimai

Depresija ir lytinio potraukio ar erekcijos sutrikimai dažnai pasireiškia tuo pat metu. Be to, viena gali sukelti kitą. Depresija apsunkina seksualinį gyvenimą, o tai dar labiau ją sustiprina. Situaciją neretai pablogina ir tai, kad daliai antidepresantų būdingas nepageidaujamas poveikis, susiję su laikinu seksualinė funkcijos slopinimu.

Miegos sutrikimai

Tiek depresija sergantys vyrai, tiek moterys yra linkę miegoti per daug arba per mažai. Jie negali užmigti, prabudinėja naktį ir sunkiai keliasi rytais. Apie problemas susijusias su miegu vyrai dažniausiai noriai kalba su aplinkiniais ar gydytoju. Jei vyras skundžiasi miegos sutrikimais, būtina atkreipti dėmesį, ar nėra kitų depresijos simptomų.

Nuovargis

Pastovus nuovargio jausmas, nepriklausomai nuo to, kiek buvo miegota, gali byloti apie gilesnes fizines problemas. Tačiau dažniausiai tai yra susiję su depresija. Panašiai kaip ir miego sutrikimo atveju nuovargis yra tai apie ką vyrai išdrįsta kalbėti su sutuoktiniu, draugais ar gydytoju. Todėl čia taip pat svarbu, vyrui pradėjus kalbėti apie nuovargį atkreipti dėmesį ir į kitus galimos depresijos požymius.

Izoliacija, atstūmimas, interesų praradimas

Parastai, žmonės sergantys depresija būna ne tik liūdni, bet ir kenčia dėl sumažėjusios savivertės. Tai skatina juos atsiriboti nuo draugų ar partnerio, atsisakyti siūlomos pagalbos. Jie taip pat praranda susidomėjimą anksčiau džiaugsmą kėlusia veikla, tokia kaip mankštinimasis, hobio turėjimas bei pan.

Neryžtingumas ir pablogėjusi koncentracija

Depresija sergantys vyrai dažnai yra pilni negatyvių, pesimistiškų minčių. Jos gali trukdyti susikaupti atliekant tiek sudėtingus, tiek paprastus darbus ir priimti bet kokius sprendimus. Kartais labai paprasti uždaviniai, pavyzdžiui, kaip apmokėti sąskaitą, gali tapti neįtikėtinai sunkūs, net turint pakankamai pinigų banko sąskaitoje.

Stresas ir nerimas

Patiriamas stresas ir nerimas gali sukelti depresiją, taip pat jie patys gali būti depresijos simptomais. Stresas ir nerimas yra tai apie ką dauguma vyrų yra pasiruošę kalbėti. Kai vyras pradeda kalbėti apie stresą ir/ar nerimą taip pat reikėtų atkreipti dėmesį ir į kitus galimos depresijos požymius.

Mintys apie savižudybę

Tyrimai rodo, kad moterys dažniau nei vyrai bando nusižudyti, tačiau vyrai dažniau nusižudo. Vyresnio amžiaus vyrai (ypač vieniši) priklauso didesnei rizikos nusižudyti grupei. Su jais bendraujant svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad depresija nėra įprastas senėjimo požymis ir kad ji visada privalo būti gydoma.

Apibendrinimas

Kadangi depresija susilpnina žmogaus gebėjimą priimti sprendimus ir būti ryžtingu, labai svarbu, kad aplinkiniai atkreiptų dėmesį į pasikeitusią žmogaus emocinę būklę ir padėtų kreiptis pagalbos į psichinės sveikatos specialistus. Psichologo ir/ar psichiatro konsultacija ne tik padės įveikti ligą, bet ir palengvins tiek susirgusio, tiek jo aplinkinių gyvenimą.

Šis straipsnis 2014 m. balandžio 10 d. buvo paskelbtas portale  www.medguru.lt

Gydytojas psichiatras, psichoterapeutas Mindaugas Jasulaitis


Registracija internetu


Detalesnė informacija: info@romuvosklinika.lt arba telefonu: +370 644 22448

Įrašyti atsiliepimą

*