Šiandien mes galime džiaugtis ilgesne gyvenimo trukme nei ankstesnės kartos. Tačiau vyresniame amžiuje žmogus neišvengiamai susiduria su didesne įvairių ligų rizika. Todėl nenuostabu, kad vienos dažniausiai su senatve susijusių baimių yra susirgti senatvine silpnaprotyste arba „likti gulėti ant patalo”. Iš tiesų vyresniame amžiuje dėl įvairių kraujagyslių ligų smarkiai padidėja insulto, galinčio sutrikdyti žmogaus galimybę judėti, psichinę veiklą bei paskatinti senatvinės silpnaprotystės vystymąsi, rizika. Be to, įvairūs nemalonūs simptomai, tokie kaip susilpnėjusi atmintis bei dėmesio koncentracija, svaigstanti galva, sutrikęs miegas, gali smarkiai bloginti ne tik vyresnio, bet ir vidutinio amžiaus žmonių gyvenimo kokybę. Juos taip pat gali ištikti insultas! Straipsnyje rasite patarimų, kaip išvengti senatvei būdingo pažintinių funkcijų pablogėjimo, kaip padėti sau ar savo artimui sušvelninti insulto pasekmes bei išvengti jo pasikartojimo.
Kai ištinka insultas
Šeimos gydytojams dažnai tenka gydyti insultą patyrusius vyresnio amžiaus pacientus bei konsultuoti jų artimuosius. Insulto metu atsiradę pakitimai gali sutrikdyti žmogaus pažintines funkcijas, kalbą bei galimybę savarankiškai judėti. Tokiems ligoniams dažnai sutrinka atmintis. Jiems tampa sunkiau sukaupti dėmesį. Neretai artimieji skundžiasi, kad prieš insultą buvęs aktyvus, viskuo besidomintis žmogus tapo apatiškas, dirglus, verksmingas. Tai vargina tiek pačius sergančiuosius, tiek juos prižiūrinčiuosius.
Nicergolinas – patikima apsauga smegenims
Norėdami padėti sergantiesiems, daugiau nei 30 m. gydytojai visame pasaulyje skiria veiksmingo, saugaus bei gerai toleruojamo vaisto nicergolino. Maždaug prieš metus Lietuvoje pasirodė naujasis nicergolino preparatas Europos Sąjungoje ir dabar jau pas mus žinomas Nicerium pavadinimu. Tai Vokietijos farmacijos kompanijos „Hexal AG“ gaminamas vaistas.
Kas suteikia nicergolinui tokį populiarumą, kad jis taip ilgai ir plačiai vartojamas?
Gydymo nicergolinu nauda pasireiškia keleriopai. Tiek ūminiu, tiek lėtiniu smegenų kraujotakos sutrikimo periodu vaistas gali apsaugoti nuo tolimesnių sutrikimo padarinių, pvz., senatvinės silpnaprotystės. Jei pradžioje nicergolinas buvo žinomas kaip kraujagysles plečiantis vaistas, daugiausia skiriamas smegenų kraujagyslių ligoms gydyti, tai nauji tyrimai parodė, kad jis taip pat veiksmingas esant pažintinių funkcijų pablogėjimui, susijusiam su įvairios kilmės silpnaprotyste. Apibendrinę keliolikos klinikinių tyrimų rezultatus mokslininkai nustatė, kad nicergolinas pasižymi teigiamu poveikiu gydant vyresnio amžiaus pacientų lengvo ir vidutinio laipsnio pažintinių funkcijų bei elgesio sutrikimus.
Be to, tyrėjai nustatė, kad šio preparato vartojimas vyresnio ir senyvo amžiaus ligoniams normalizuoja centrinės nervų sistemos funkcinį aktyvumą, pagerina įsiminimo, išmokimo ir dėmesio procesus, padidina už atmintį atsakingų medžiagų (vadinamųjų neuromediatorių) kiekį nervinių ląstelių jungtyse. Po insulto dažnai pasireiškia ar paaštrėja atminties sutrikimai, labai pasunkinantys ligonio būklę, net jei nelieka didelių judėjimo defektų. Reabilitacijos metu skiriami atmintį treniruojantys pratimai, tačiau dažnai jie nepakankamai veiksmingi, nes atminties sutrikimai turi organinį pagrindą.
Poinsultiniu periodu dažnai būna lėtinis smegenų kraujotakos nepakankamumas, reiškiantis, kad dėl kraujagyslių aterosklerozės, aukšto kraujospūdžio ar kitų priežasčių smegenys negauna reikalingo deguonies kiekio. Tokiu atveju, be kitų vaistų, gali labai padėti ir gydymas smegenų kraujotaką bei metabolizmą gerinančiais medikamentais, pavyzdžiui, nicergolinu. Šis vaistas dėl poveikio smulkioms kraujagyslėms pagerina kraujo pritekėjimą į smegenis, taip pat tiesiogiai stimuliuoja smegenų ląstelių medžiagų apykaitą ir apsaugo smegenų ląstelių membranas nuo žalingų veiksnių. Jei pacientas kenčia dėl sutrikusios smegenų kraujotakos sukelto galvos svaigimo ar skausmo, nicergolinas gali juos sumažinti ir pagerinti sergančiojo gyvenimo kokybę.
Dėl visų šių savybių nicergolinu sėkmingai gydomi senatviniai ir/ar poinsultiniai galvos smegenų veiklos sutrikimai.
Vartojant vaisto taip pat silpnėja orientacijos ir miego sutrikimai, sumažėjęs budrumas, kintama, dažniau bloga, nuotaika, labai būdinga patyrusiems insultą. Nicergolinas skatina valios ir motyvacijos atsiradimą, socialinį elgesį, lengvina kūno negalavimus: nuovargį, svaigulį.
Kaip gydytis, norint jaustis geriau?
Nicerium gydomasis poveikis pasireiškia pamažu, todėl vaisto gydytojai skiria vartoti ne mažiau nei 3–6 mėn. Paprastai sutrikusioms pažintinėms funkcijoms gerinti nicergolino skiriama po 30 mg 2 kartus per parą, tuo tarpu sutrikusiai kraujotakai gerinti vaisto pakanka vartoti mažesnėmis dozėmis: skiriama po 5–10 mg 3 kartus per parą. Daugeliu atvejų, gerokai palengvėjus ligos simptomams, dozę galima po truputį mažinti. Paprastai nicergolinas yra gerai toleruojamas ir retai sukelia nepageidaujamų poveikių. Vaistas pasisavinamas geriau, jei tabletė nuryjama prieš valgį, po to gausiai užsigeriant skysčiu, pvz., stikline vandens. Dozavimo ir vartojimo būdas suaugusiems ir pagyvenusiems pacientams nesiskiria. Paprastai, vartojant rekomenduojama doze, nicergolinas poveikio kraujospūdžiui nedaro, o hipertenzija sergantiems pacientams kraujospūdis gali net truputį sumažėti.
Psichiatrė, psichoterapeutė – Zita Alseikienė
Registracija internetu
Detalesnė informacija: info@romuvosklinika.lt arba telefonu: +370 644 22448